کشف آثار باستانی در زنجان

تعداد 30 شیء تاریخی و فرهنگی مربوط به هزاره اول پیش از میلاد در منزل شخصی در شهرستان ابهر کشف و فرد مورد نظر توسط ماموران نیروی انتظامی شهرستان فوق دستگیر شد.

 به گزارش میراث‌آریا امیر الهی؛ مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان در خصوص اشیای کشف شده نیز اظهار داشت: این 30 شیء تاریخی و فرهنگی مربوط به هزاره اول پیش از میلاد قدمت تاریخی شهر و منطقه شهرستان ابهر را مشخص می‌کند، که اشیای فوق ظروف سفالی در اندازه‌های متفاوت و دارای نقوش ریز است.

این آثار از گورستان تاریخی متعلق به هزاره اول قبل از میلاد توسط فرد دستگیر شده در هنگام کشاورزی و اتفاقی به دست آمده که همگی ظروف سالم است. ظروف فوق خاکستری و قرمز رنگ و پوشش سیقلی داشته و پس از بررسی و پژوهش‌های لازم در معرض دید قرار خواهد گرفت.

الهی با توجه به وجود آثار تاریخی پراکنده در تمامی شهرستان‌های استان و ثبت تعداد 665 اثر در فهرست آثار ملی و شناسایی بیش از 1500 اثر تاریخی در سطح استان لزوم توجه جدی مسئولان، نهادهای مردمی و انجمن‌های دوستداران میراث فرهنگی در جهت حفاظت از میراث فرهنگی را یادآور شد و اشاره کرد که یگان حفاظت از آثار تاریخی در تمامی شهرستان‌های استان مستقر بوده و چنانچه مردم استان به مواردی از قبیل حفاری‌های غیرمجاز برخورد کردند با این یگان‌ها و یا مراجع انتظامی و نظامی تماس حاصل کنند.

/ 0 نظر / 94 بازدید