آغاز فصل جدید کاوش‌ها در تپه هگمتانه

رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان گفت: با تملک اراضی و آزاد سازی حریم تپه هگمتانه، فصل جدید کاوش در این تپه آغاز می شود.

اسدالله بیات در گفتگو با مهر در همدان با اشاره به اینکه هنوز قسمتهایی از محوطه باستانی هگمتانه کاوش نشده است، گفت: درصدد تملک اراضی برای ادامه کاوشها هستیم.

بیات با بیان اینکه برای ایجاد سالن و سایت موزه بر روی آثار مکشوفه و آثار باستانی در قسمتی از تپه اقدامات اولیه انجام شده است، اظهار داشت: در حال حاضر برای احداث سالن موزه مشکلاتی وجود دارد.

بیات عنوان کرد: ساماندهی موزه هگمتانه، کفسازی، اصلاح ویترینها، چیدمان جدید موزه، ایجاد سیستم برق اضطراری و توسعه تأسیسات جانبی موزه، ساماندهی حفاظت کنندگان از موزه و تهیه لباس فرم و فعال بودن کارگاه مرمت اشیا فرهنگی از اقدامات انجام شده در این محوطه تاریخی باستانی است.

وی افزود: اجرای سیستم پوشش مناسب و حفاظتی لازم از آثار مکشوفه در اطراف میراث هگمتانه در سال جاری اجرا خواهد شد و محوطه سازی و ایجاد فضای مناسب در قسمتهایی که کاوش به پایان رسیده نیز مد نظر است.

بیات خاطرنشان کرد: ادامه تملک ساختمان های واقع در عرصه و ساماندهی و خاکبرداری عرصه مربوط به ساختمان ها نیز در دستور کار قرار دارد.

/ 0 نظر / 39 بازدید